Zastosowanie Magnetoterapii przy bólu pleców

Bóle pleców można prawdopodobnie uznać za najczęstsze schorzenie cywilizacyjne. Sprawia kłopoty powyżej 60% populacji, a od pewnego wieku to może być nawet powyżej 80% ludzi. Ich przyczyny mogą być bardzo różne. Najczęściej są spowodowane przez nieodpowiednią pozycję ciała, złe nawyki, jeżeli chodzi o siedzenie, przez brak ruchu. Mogą być powodowane przez nadwyrężenie mięśni, skrócenie mięśni i więzadeł. W takim ostrym etapie to może być np. postrzał albo lumbago, czyli efekt naciągnięcia albo naderwania mięśni lub więzadeł wzdłuż kręgosłupa po jakimś gwałtownym ruchu, najczęściej ze składnikiem obrotowym. Na wszystkie te typy bólów pleców możemy wykorzystać pozytywne oddziaływanie magnetoterapii pulsacyjnej o niskiej częstotliwości.

 

Przy ostrych bólach możemy stosować magnetoterapię dość często, spokojnie, np. co godzinę, póki nie dojdzie do złagodzenia bólu i napięcia w tej bolesnej przestrzeni. Nie musimy się bać, że przedawkujemy magnetoterapię. Można ją mniej więcej dzień lub dwa aplikować tak intensywnie, bez żadnych negatywnych objawów. Gdyby doszło np. do wypadnięcia dysku, a właściwie posunięcia dysku międzykręgowego, ewentualnie wydostania się na zewnątrz jego żelowego rdzenia i naciskanie do kanału rdzenia kręgowego lub na któryś z korzeni nerwowych wychodzących z kręgosłupa, i tu możemy użyć magnetoterapii pulsującej, jako bardzo skutecznego leczenia. Magnetoterapia nie zdoła umieścić uszkodzonego dysku w jego pierwotnym położeniu lub w jakiś sposób naprawić to wydostanie się na zewnątrz, niemniej jednak potrafi zdziałać jedną bardzo ważną rzecz, mianowicie złagodzić obrzęk tej tkanki nerwowej, który powstaje, gdy naciśnie na nią ten przesunięty dysk, a dzięki temu złagodzeniu obrzęku złagodzi się także ból i poprawi się zdolność ruchowa. Dlatego w wielu przypadkach możliwe jest to wypadnięcie dysku „wyćwiczyć”, tzn. postępowaniem rehabilitacyjnym poprawić na tyle, że w niektórych przypadkach jest możliwe będzie odstąpienie od operacji. W razie wypadnięcia dysku, w szczególności w strefie biodrowej, bardzo ważna jest obserwacja oddawania moczu, ponieważ gdyby doszło do zatrzymania oddawania moczu, jest nieodzowne, aby pacjent natychmiast poddał się operacyjnemu rozwiązaniu tego problemu z dyskiem. W razie niepodjęcia takiej interwencji przez dłuższy czas mogłoby dojść do inkontynencji, czyli nietrzymania moczu, co już byłoby w zasadzie nie do naprawienia.

 

W razie przewlekłych bólów pleców magnetoterapia jest bardzo dobrą metodą leczniczą. Przy długookresowej i systematycznej aplikacji możemy osiągnąć wyraźne i stosunkowo szybkie rozluźnienie mięśni i złagodzenie bólu, co oczywiście nie oznacza wyleczenia. Jest rzeczywiście ważne, by magnetoterapię aplikować długookresowo i dzięki temu złagodzić przyczyny bólu. Oczywiście równocześnie ze stosowaniem magnetoterapii, ponownie to podkreślam, bardzo ważne jest pamiętać o przyjmowanie napojów, a przed każdą zabiegiem i po nim wypić przynajmniej szklankę wody, abyśmy właściwie ulepszyli elastyczność składnika mięśniowego układu ruchowego w naszych plecach. Jeżeli bowiem w organizmie powstanie niedobór wody, pierwszym miejscem, gdzie się to objawi, będą mięśnie, które mają tendencję do stwardnienia. Oczywiście równocześnie ze stosowaniem magnetoterapii jest bardzo ważny ruch, umiarkowana rehabilitacja oczywiście zależy od wieku pacjenta, od powagi schorzenia, ale ten ruch jest właściwie nie do zastąpienia. Systematyczna aplikacja magnetoterapii pulsacyjnej może pomóc złagodzić ból, może pomóc rozluźnić stwardniałe mięśnie. Poprawi także metabolizm składnika więzadłowego kręgosłupa, tzn. metabolizm dysków międzykręgowych, więzadeł w okolicy kręgosłupa, no a dzięki temu potrafimy złagodzić kłopoty z plecami.